Svarbiausi akumuliatorių tipai AGM, LiFePO4, Li-ion ir jų apžvalga
„MiroMAX“ sprendimų ir produktų asortimente vieni iš populiariausių yra AGM, LiFePO4 bei Li-ion akumuliatoriai. Daug kam šie apibūdinimai ir trumpiniai mažai ką sako. Būtent dėl to nusprendėme parengti išsamų apžvalginį straipsnį, kuriame būtų pateikta visa naudinga informacija apie šių akumuliatorių tipus, jų ypatumus, paskirtį ir ne tik.
AGM akumuliatoriai
AGM akumuliatorių technologija
AGM yra angliško termino Absorbent Glass Mat trumpinys. Tai – baterijose naudojama technologija, kuri paprastai pritaikoma vožtuvais reguliuojamose švino rūgštinėse (VRLA) baterijose. AGM akumuliatoriai turi specialų stiklo pluošto separatorių, kuris yra prisotintas elektrolito (tirpalo pavidalu). Tai lemia, kad konstrukcija yra sandari ir patikima net sunkiomis sąlygomis, esant vibracijoms, posvyriui, dideliam įkrovimo-iškrovimo ciklų skaičiui.
AGM akumuliatorių privalumai
AGM akumuliatoriai turi keletą privalumų, dėl kurių jie yra populiarus pasirinkimas. Pirma, jiems nereikalingas aptarnavimas ar tokia reguliari priežiūra, kaip elektrolito, vandens keitimas. Dėl šios savybės AGM akumuliatoriai yra labai patogūs naudoti.
Antra, AGM akumuliatoriai turi mažą vidinę varžą, todėl įmanomas pritaikymas grandinėse, kur reikia didelės iškrovos srovės. Dėl to jie idealiai tinka ten, kur reikia greito galios pakėlimo, pavyzdžiui, transporto priemonėse arba atsarginio maitinimo sistemose. Svarbu paminėti ir tai, kad, lyginant su tradiciniais švino rūgšties akumuliatoriais, šie paprastai turės ilgesnį tarnavimo laiką.
AGM akumuliatorių pritaikymas
AGM akumuliatoriai yra plačiai naudojami įvairiose pramonės šakose ir srityse. Nemažai jų rasime sportiniuose, ypač, ralio bei bekelės automobiliuose, motocikluose, kur reikia maksimaliai patvaraus bei patikimo akumuliatoriaus.
AGM akumuliatoriai nesvetimi ir valtims. Jūrinėse transporto priemonėse jie būna patikimu užvedimui ir atsarginiam maitinimui skirtu energijos šaltiniu. Šio tipo akumuliatoriai taip pat plačiai naudojami nepertraukiamo maitinimo šaltinių (UPS), avarinio apšvietimo, telekomunikacijų sistemose. Visgi ne visi modeliai tinka didelei iškrovimo srovei. Reikia atkreipti dėmesį į modelį bei baterijos seriją.
LiFePO4 akumuliatoriai
LiFePO4 akumuliatorių technologija
LiFePO4 – tai ličio geležies fosfatas. Šio tipo akumuliatoriai yra vienas iš įkraunamų ličio akumuliatorių porūšių. Juose naudojama unikali elektrolito cheminė sudėtis, kurioje geležies fosfatas veikia kaip katodas. LiFePO4 akumuliatoriai išpopuliarėjo dėl saugumo, stabilumo ir aukšto energijos tankio.
LiFePO4 akumuliatorių privalumai
Kalbant apie privalumus, galima paminėti tikrai ne vieną. Būtent dėl tų privalumų jie ir gali išsiskirti iš kitų technologijų. Didesnis cheminis bei temperatūrinis stabilumas, palyginti su kitomis ličio jonų akumuliatorių cheminėmis kompozicijomis, yra vienas iš svarbiausių. Dėl stabilumo LiFePO4 akumuliatorių naudojimas yra saugesnis, todėl sumažėja terminių nuostolių ar net gaisro rizika.
Antra, LiFePO4 akumuliatoriai pasiūlo labai neblogą tarnavimo laiką. Net ir vidutinės klasės šios kompozicijos įrenginys gali pakelti tūkstančius įkrovimo ir iškrovimo ciklų be didesnės degradacijos. Dėl tokio ilgaamžiškumo jie tinka ilgalaikiam naudojimui, pavyzdžiui:
-
Saulės energijos kaupimui;
-
Elektromobiliuose;
-
Elektrinėse valtyse;
-
Elektriniuose kartinguose;
-
Elektriniuose motocikluose;
-
Kituose nestandartiniuose įrenginiuose.
Negalima pamiršti ir apie didelį energijos tankį, kurį jie pasiūlo. Tai lemia, kad LiFePO4 technologijos akumuliatoriai gali būti ir pakankamai kompaktiški, ir galingi.
LiFePO4 akumuliatorių pritaikymas
LiFePO4 akumuliatoriai plačiai naudojami ne tik buityje ar ten, kur gali pamatyti kasdienis vartotojas. Juos rasime ir pramonėje. Turbūt geriausiai žinomas yra sprendimas, kai šios technologijos baterijos būna naudojamos elektromobiliuose, nes jų savybės tam puikiai tinka. Dar keletas pritaikymo sričių:
-
Atsinaujinančios elektros energijos sistemos – kaupiamas saulės baterijų ar vėjo turbinų generuojamos energijos perteklius;
-
Nešiojamoje elektronikoje (nešiojamuosiuose kompiuteriuose, išmaniuosiuose telefonuose ir power bank’uose).
-
Medicinos prietaisuose;
-
Nuotolinio stebėjimo sistemose;
-
Prie bendro elektros tinklo neprijungtoje įrangoje.
Li-ion akumuliatoriai
Li-ion akumuliatorių technologija
Ličio jonų arba Li-ion (toks yra tarptautinis sutrumpintas žymėjimas) baterijos – tai įkraunamų akumuliatorių tipas. Kaip ir gali išduoti pats pavadinimas, juose ličio jonai yra pagrindinis elektrocheminių reakcijų katalizatorius. Šie akumuliatoriai tapo bene plačiausiai šiuolaikinėse technologijose naudojamais akumuliatoriais ir maitina įvairius prietaisus: nuo išmaniųjų telefonų ir nešiojamųjų kompiuterių iki EV automobilių ar kitos įkraunamos technikos.
Li-ion akumuliatorių privalumai
Ličio jonų akumuliatoriai turi daug privalumų, dėl kurių jie taip dažnai naudojami. Pirma, Li-ion akumuliatoriai pasižymi dideliu energijos tankiu, todėl net efektyvus ir didelės talpos akumuliatorius būna pakankamai kompaktiškas ir lengvas. Todėl ličio jonų baterijos idealiai tinka nešiojamajai elektronikai, kur dydis ir svoris yra labai svarbūs faktoriai vartotojams.
Antra, šie akumuliatoriai pasižymi palyginti mažu savaiminio išsikrovimo greičiu, todėl ilgiau tarnauja ir mažiau praranda energiją net tada, kai yra nenaudojami. Su jais nėra ir vadinamojo memory effect, kai akumuliatorius praranda talpą, jeigu įkraunamas nevisiškai iškrautas.
Gamintojams bei inžinieriams taip pat patinka ir jų efektyvumas, todėl, palyginti su kitų cheminių medžiagų akumuliatoriais, Li-ion akumuliatoriai išgauna daugiau energijos. Tai reiškia ilgesnį elektroninių prietaisų veikimo laiką ir aukštesnį našumą.
Li-ion akumuliatorių pritaikymas
Kaip jau minėjome, šie akumuliatoriai yra, ko gero, patys populiariausi visame pasaulyje. Tai reiškia, kad akumuliatorius galime rasti bene visuose įrangų tipuose bei technologiniuose sprendimuose. Tarp jų patenka:
-
Išmanieji telefonai;
-
Planšetiniai ir nešiojami kompiuteriai;
-
Nešiojama išmanioji technika (angl. wearable tech);
-
Nemaža dalis elektromobilių;
-
Atsinaujinančios energijos kaupyklos;
-
Elektriniai, akumuliatoriniai įrankiai;
-
Dronai bei RC automobiliai;
-
El. paspirtukai bei el. dviračiai;
-
Medicinos įranga.
Kurį akumuliatorių tipą rinktis?
Ieškant geriausio varianto, reikia apsvarstyti įvairias galimybes. Visada labai svarbu pasirinkti tinkamą akumuliatorių, kad sistema ir/ar įrenginys galėtų veikti optimaliai bei efektyviai. Turbūt Jums aktualiausia – kaip žinoti, kuris variantas bus geriausias. Tai padaryti padės sutrumpintas, glaustas visų akumuliatorių privalumų apibendrinimas.
AGM (Absorbent Glass Mat) akumuliatoriai yra patikimi, nereikalauja techninės priežiūros ir dažniausiai džiugina patrauklia kaina. Dėl dinamiškumo, atsparumo vibracijoms ir pavertimams, jie itin tinka lenktynių sporte bei ten, kur norisi labai patvaraus, daug nereikalaujančio akumuliatoriaus.
Jų tarnavimo laikas yra maždaug 200–300 ciklų, o svoris – maždaug 30 kg per 1kWh.
LiFePO4 (ličio geležies fosfato) akumuliatoriai taip pat yra labai ilgaamžiai, pakankamai saugūs ir gali generuoti galingą srovę. Jų pliusai – lėta savaiminė iškrova, terminis bei cheminis stabilumas, universalumas. Juos dažniausiai pritaiko elektromobiliams ir atsinaujinančios energijos sistemoms.
Jų tarnavimo laikas yra maždaug 4000–6000 ciklų, o svoris – maždaug 9–10 kg per 1kWh.
Ličio jonų (ličio jonų) akumuliatoriai – talpina daug energijos, bet yra lengvi, gali būti greitai įkraunami. Dėl kompaktiškumo ir efektyvumo derinio, šie akumuliatoriai dažniausiai naudojami rankinėje elektronikoje bei į lengvumą orientuotuose prietaisuose (pavyzdžiui, planšetiniuose, nešiojamuose kompiuteriuose).
Jų tarnavimo laikas yra maždaug 500–1 000 ciklų, o svoris – maždaug 6 kg per 1kWh.
Apibendrinimas
„MiroMAX“ komanda supranta, kad Jūsų pasirinkimas priklauso nuo konkrečių poreikių ir prioritetų. Vieniems norisi kuo didesnio ilgaamžiškumo, o kiti nori tilpti į numatytą biudžetą. Visi išvardinti technologiniai sprendimai gali būti tinkami. Jeigu Jums aktualios akumuliatorių celės ir patys AGM, LiFePO4 ir ličio jonų akumuliatoriai, kreipkitės jau dabar.
Įsigilinsime į Jūsų poreikius, pateiksime pasiūlymą už patrauklią kainą ir padėsime išsirinkti geriausią sprendimą.
Tikimės, kad gidas buvo naudingas, nes šių akumuliatorių technologijų skirtumus ir pritaikymą labai svarbu suprasti, norint rasti tinkamą sprendimą pagal konkrečius reikalavimus. Nesvarbu, ar tai būtų motociklas, valtis, atsinaujinančiosios energijos kaupimo sistema, ar buitinė technika ir elektronika, kiekvienas akumuliatorių tipas turi savitų privalumų, kurie tenkina įvairius poreikius.