Kiek laiko gali tarnauti akumuliatorius ir kas tam daro įtaką?
Akumuliatoriai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi: jie maitina mūsų prietaisus ir palaiko ryšį. Nuo išmaniųjų telefonų iki nešiojamųjų kompiuterių, nuo elektrinių transporto priemonių ir nuotolinio valdymo pultų iki laivų ar sudėtingų pramoninių sistemų – baterijos yra jų gyvybinė jėga, užtikrinanti tai, kad šiuolaikiniame pasaulyje būtų gera ir saugu. Dabartiniame pasaulyje labai svarbus yra akumuliatorių ilgaamžiškumo klausimas. Kadangi priklausomybė nuo nešiojamų arba daugkartinio naudojimo, įkraunamų energijos šaltinių vis didėja, paklausa kokybiškiems ir ilgaamžiams akumuliatoriams yra milžiniška. Šiame straipsnyje daugiausiai dėmesio skirsime populiariausiems akumuliatorių tipams bei jų savybėms nagrinėti. Tai yra LiFePO4 ir Li-ion akumuliatoriai, kuriuos daugiausiai siūlo MiroMAX, patikima šių energijos saugojimo sprendimų didmenininkė ir tiekėja. Atskleisime, kokio tarnavimo laiko galite tikėtis ir nuo ko jis priklauso.
Visų pirma – akumuliatorių tipai, kuo jie skiriasi?
Dabar akumuliatoriai naudojami beveik visur. Tiek kasdien mūsų sutinkama technika, tiek pramonės įranga yra smarkiai priklausoma nuo jų savybių bei veikimo. Tarp įvairių akumuliatorių tipų išsiskiria dvi populiariausios bei daugiausiai pritaikymo galimybių turinčios technologijos:
- Ličio geležies fosfatas (LiFePO4);
- Ličio jonų (Li-ion).
Kiekvienas jų turi savo pliusų ir gali labiau atitikti tam tikrus poreikius.
LiFePO4 akumuliatoriai
Jie garsėja savo išskirtiniu ilgaamžiškumu, nes gali atlaikyti tūkstančius įkrovimo ir iškrovimo ciklų be didesnės degradacijos. Ši technologija laikoma bene didžiausią potencialą turinčia. Štai, pavyzdžiui, „MiroMAX“ didelės galios LiFePO4 celė 3,2 V 60 Ah (192 Wh) yra sertifikuota tarnauti daugiau nei 4 000 ciklų.
Todėl LiFePO4 akumuliatoriai yra mėgstamas pasirinkimas pramonės šakose, kur vyrauja dideli reikalavimai dėl efektyvumo. Jų puiki reputacija dėl saugumo dar labiau įtvirtina teiginį, kad tai bus taiklus ir geras pasirinkimas valtims, kadangi vandenyje labai svarbus stabilumas. Visgi LiFePO4 akumuliatoriai taip pat lengvai pritaikomi ir naudojimui su sausumos transportu.
Li-ion akumuliatoriai
Ličio jonų akumuliatoriai, lyginant su praeitu tipu, siūlo didesnį energijos tankį, todėl jų konstrukcija gali būti kompaktiškesnė ir lengvesnė. Dėl šios savybės jie ypač tinka naudoti ten, kur yra vietos ir svorio apribojimų, pavyzdžiui, mažesniuose elektromobiliuose ar mažesnėse elektra varomose transporto priemonėse. Tačiau jų ciklo trukmė gali būti santykinai trumpesnė, todėl jie labiau tinka ten, kur baterija keičiama gana dažnai, pavyzdžiui, buitinėje elektronikoje.
Kiti akumuliatorių tipai
Ten, kur svoris ir tarnavimo laikas nėra labai svarbus rodikliai, pasirenkami absorbcinės technologijos AGM akumuliatoriai. „MiroMAX“ siūlomi sprendimai, priklausomai nuo modelio, gauna 6–12 metų pagal Eurobatt (iškrovimas turi būti tolygus ir lėtas) bei per 1 000 įkrovimo/iškrovimo ciklų paprastai praranda tik apie 30 % potencialo.
Taip pat yra ir: švino rūgšties akumuliatorių, nikelio-kadmio (NiCd) ir nikelio-metalo hidrido (NiMH) variantų. Švino rūgštiniai akumuliatoriai, nors yra mažiau efektyvūs ir labai daug sveria, vis dar naudojami automobiliuose su vidaus degimo varikliais. Pagrindinė to priežastis – patraukli jų kaina. Kita vertus, NiCd ir NiMH akumuliatorių palaipsniui atsisakoma dėl sąlyginai mažo energijos tankio ir toksiškumo.
Renkantis tinkamą akumuliatorių, būtina aiškiai suprasti konkrečius Jūsų pramonės šakos ar transporto priemonės poreikius. Matydami privalumus ir tarnavimo laiką galite matyti, kodėl LiFePO4 akumuliatoriai valtims gali būti tinkamiausias pasirinkimas.
Nuo ko priklauso akumuliatoriaus tarnavimo laikas?
Galima sakyti, jog akumuliatorius akumuliatoriui nelygus. Iš tiesų, jo tarnavimo laikas gali būti didesnis nei nurodo gamintojas, tačiau gali būti ir mažesnis. Nuo ko tai priklausys?
Cheminė sudėtis ir dizainas
Gamintojai skiria daug dėmesio tam, kad padarytų akumuliatorius patvarius, apsaugotų viduje esančias medžiagas nuo išorės veiksnių ir užtikrintų kuo ilgesnį tarnavimo laiką. Čia reikia ne tik aukščiausio lygio technologijų, tačiau ir chemijos, fizikos žinių. Štai LiFePO4 akumuliatoriai sudėtyje turi geležies fosfato, kuris stabilizuoja veikimą ir prailgina tarnavimą.
Dėl šios priežasties rinkitės tik tuos akumuliatorius, kuriuos siūlo patikimi gamintojai ir parduoda patikimi pardavėjai.
Įkrovimo/iškrovimo ciklai
Akumuliatoriaus įkrovimo ir iškrovimo dažnumas bei cikliškumas labai svarbūs jo ilgaamžiškumui. Pakartotinis greitas įkrovimas ar iškrovimas ilgainiui gali pabloginti akumuliatoriaus būklę. Galite įsivaizduoti tampomą žaislą, kuris visad grįžta į pradinę, standžią padėtį. Per laiką jis ištampomas tiek, kad nebegrįš į tokią padėtį, kokia buvo pačioje pradžioje. Panašiai yra ir su akumuliatoriais, dėl to reikia įkrauti atsakingai, elgtis tinkamai, vengti perteklinių ciklų.
Darbinė temperatūra
Akumuliatoriai geriausiai veikia tam tikrame temperatūros diapazone. Tiek didelis karštis, tiek šaltis gali turėti įtakos jų veikimui ir tarnavimo trukmei.
Pavyzdžiai:
- Venkite įkrauti AGM akumuliatorių aukštesnėje nei 40 laipsnių arba žemesnėje nei 0 laipsnių temperatūroje.
- LiFePO4 akumuliatoriai paprastai gali neblogai veikti nuo -20 °C iki 60 °C temperatūroje, tačiau optimalus jų našumas pasiekiamas nuo 0 °C iki 45 °C temperatūroje.
- Ličio jonų akumuliatoriai gali saugiai veikti nuo -20 iki +60 laipsnių Celsijaus temperatūroje, tačiau optimali temperatūra, jeigu norite kuo ilgaamžiškesnio įrenginio, bus nuo 10 iki 30 laipsnių Celsijaus.
Svarbu paminėti jog visi išvardinti akumuliatorių tipai praranda dalį talpos dirbdami aplinkoje, kurioje vyrauja labai žema, net minusinė temperatūra. Praradimo % nurodomas techniniame akumuliatoriaus pase.
Laikymo sąlygos
Tinkamas laikymas, ypač, kai akumuliatorius yra nenaudojamas – labai svarbus jų efektyvumui ir tarnavimo laikui. Juos reikėtų laikyti sausoje, kambario temperatūros patalpoje. Į akumuliatorių neturėtų šviesti tiesioginiai saulės spinduliai, be to, jų neturėtų veikti didelė drėgmė. Visi šie dalykai jiems kenkia.
Kaip prailginti akumuliatoriaus tarnavimo laiką?
„MiroMAX“ komanda turi keletą patarimų, kaip visose sistemose galima bent šiek tiek prailginti akumuliatorių tarnavimo laiką.
- Laikykitės gamintojo ir „MiroMAX“ pateiktų rekomendacijų.
- Periodiškai reikėtų patikrinti akumuliatorių, ar ant jo nėra pažeidimų, ar jis suteikia reikiamą iškrovą ir t. t. Pastebėjus neatitikimus reikia imtis veiksmų ir ištaisyti galimas problemas arba patikėti tai profesionalams
- Akumuliatorių laikykite saugioje vietoje.
Kita svarbi informacija
Labai svarbu pasirinkti tinkamą akumuliatoriaus tipą. Reikia įvertinti įtampą sistemoje, jo talpą, iškrovos koeficientą, galimybes, matmenis ir kainą. Jeigu prietaisai ir akumuliatorius bus nesuderinami, įranga gali neveikti arba atsiras gedimų. Tai žinodami galite išvengti nereikalingo nusivylimo ir išlaidų.
Tobulėjant technologijoms, ilgėja ir akumuliatorių tarnavimo terminai. Mokslininkai aktyviai tyrinėja naujas medžiagas ir išbando dar neregėtas konstrukcijas, kad sukurtų dar ilgiau tarnaujančius ir aplinkai nekenksmingus akumuliatorius.
Pats klausimas „Kiek laiko tarnaus akumuliatorius?“ yra sudėtingas ir atsakymas į jį yra labai įvairus. Reikia suprasti daug techninių niuansų, įvertinti jo naudojimą, aplinkos sąlygas ir konkrečias taikymo sritis tam, kad būtų galima turėti bent preliminarius skaičiavimus.
Laikantis geriausios įkrovimo, iškrovimo, laikymo ir priežiūros praktikos bei renkantis kokybiškus gaminius iš patikimų didmenininkų, tokių kaip „MiroMAX“, galite tikėtis, jog akumuliatorius tarnaus 2-3 kartus ilgiau nei nesivadovaujant šiais patarimais!